•  Činnost >> Akce >> Záleží nám na přírodě a krajině v níž žijeme?
  • Akce

Záleží nám na přírodě a krajině v níž žijeme?

Druháci uklízeli a budou uklízet rybníček ve Slatinách

V únoru naši školu požádala paní starostka, zda bychom se s dětmi nepomohli s s úklidem odpadků v obci a jejím okolí.
    Třídy si rozdělily jednotlivá místa, a když se naskytlo alespoň trochu přívětivé počasí, vydaly se děti společně se svými učiteli do přírody uklízet.
    Uklízet po kom? Samy po sobě, po svých kamarádech, známých, sousedech, zkrátka lidech, kteří necítí potřebu pečovat o přírodu a krajinu, v níž žijí. Neuvědomují si dopad svého nedbalého a lhostejného chování vůči přírodě a i vůči ostatním lidem.

Bohužel, musím říci, že k těmto „lhostejným“ patří i naši žáci, které se snažíme soustavně vychovávat k zájmu o místo, kde žijí, a o jeho přírodní hodnoty, vést je k ochraně krajiny.

Druháci se vydali uklízet k rybníčku ve Slatinách. Dříve toto místo sloužilo jako brodiště k plavení koní, dokonce svého času i jako koupaliště. V současné době jej hlavně chlapci využívali k hrám a rybolovu. Je to kouzelný koutek přírody. Tedy byl! Dokud o něj někdo pečoval.
    Dnes toto místo spíše připomíná černou skládku. Všude se povalují různé druhy odpadků počínaje plastovými lahvemi, obaly od různých potravin (nacházeli jsme i mnoho platíček od léků modafen – k čemu pak asi návštěvníkům sloužila?), starým oblečením, vyvezenou sutí, železným odpadem, až po množství leklých hnijících ryb, které bohužel uhynuly tuto zimu, protože přítok vody nebyl do rybníčku dostatečný a voda tak promrzla až na dno a rybám se nedostávalo kyslíku. Nejen že je zde krásná příroda dušena lidskými odpadky, ale ještě jsme na péči o ni úplně zapomněli.
    Ale já doufám, že jsme se to pokusili změnit. Vysbírali jsme odpadky zatím jen z cesty a křovin na části pravého břehu. Dělalo to 10 plastových pytlů! A jak se počasí trochu umoudří, rádi bychom se vrátili a v úklidu pokračovali.

Pokud vám záleží na přírodě a krajině, ve které žijete, přidejte se k našemu úsilí. Využívejte možnosti třídit odpad (plasty, papír, sklo, sobotní kontejner, železné neděle, svoz nebezpečného odpadu). Nebuďte lhostejní k nedbalosti ostatních. Příroda potřebuje naši pomoc!

slatiny
    slatiny1
    slatiny2
    slatiny3