•  Základ >> Kounice a okolí >> Vítání ptačího zpěvu
  • Kounice a okolí

Vítání ptačího zpěvu

PRVNÍ KVĚTNOVÝ DEN JSME PŘIVÍTALI PTAČÍM ZPĚVEM

Již podruhé se v Kounicích uskutečnila ranní procházka za ptačím zpěvem. Tentokrát jsme si mohli trošku přispat a do přírody jsme za ptactvem vyrazili až o půl deváté. To organizátoři již od brzkých ranních hodin natahovali sítě na oblíbené lokalitě mokřadu za rybníkem Cihelnou. Počasí nám nepřálo. Drobně, ale hustě pršelo, ptáčkům se nechtělo létat ani zpívat, jako by tušili, že se něco chystá. Konečně po osmé hodině déšť pomalu ustal.

Sraz účastníků byl U Křížku pod kaštany na začátku alejí Na Skále. Potěšil nás velký zájem dětí. Dohromady se nás sešlo třicet tři. Povídání a pozorování jsme zahájili ukázkou páru pěnic černohlavých a lejska černohlavého, které jsme odchytili během rána.

Pak následovala procházka s poslechem (po dešti ještě ojedinělého) ptačího zpěvu Kounickým hájem, kterým jsme procházeli nad úvozem ke kapličce. U kapličky jsme si poslech zpestřili trochou místních pověstí a historie.

Dále jsme pokračovali po „Královské cestě“, kde je několik krásných doupných stromů vhodných pro zahnízdění např. datla černého nebo holuba doupňáka. Na jižním okraji lesa jsme zkontrolovali zavěšenou budku – sovník, ve kterém snad něco zahnízdí až v příštím roce. Na začátek třešňovky jsme sešli úvozem. K Cihelně jsme pokračovali vrchní alejí přes lomy a akátový les. Na mokřadu nás v první síti přivítala kosice, kterou jsme po vysvobození a ukázce vypustili zpět bez kroužkování, čím jsme mnohé děti, kteří se na kroužkování už těšily, asi zklamali. Reputaci jsme si ale brzo napravili, protože na okroužkování čekalo po odchytu hned několik ptáčků. Nejvíce se líbil budníček menší a pěnice černohlavá. Všichni si prohlédli různé typy kroužků a někteří si i zkusili provést záznam o okroužkovaných jedincích do Fandova notesu. Ti, co byli po asi dvouhodinovém programu vyhladovělí, se občerstvili svačinou. Nakonec nám na rozloučenou zasvítilo i sluníčko.

A teď trocha faktů:

1. 5. 2008 byli na Vítání ptačího zpěvu v Kounicích pozorováni:

Pěnice černohlavá, pokřovní, hnědokřídlá, slavíková, slavík obecný, budníček menší, větší a lesní, skřivan polní, pěvuška modrá, rákosník proužkovaný, strakapoud velký, brhlík lesní, žluva hajní, ukázka hnízdiště datla černého a holuba doupňáka v dutinách buku. Na mokřadu moták pochop, káně lesní, strnad obecný, nalezeno hnízdo chřástala vodního se snůškou osmi vajec – později nalezeno zničené.

Odchyceni: kos černý, 4 jedinci pěnice černohlavé, lejsek černohlavý, 2 jedinci budníčka menšího, červenka obecná, slavík obecný, pěnice slavíková

Kroužkováni: pěnice černohlavé, lejsek černohlavý, budníčci menší, slavík obecný a pěnice slavíková

Za pomoc při organizaci děkujeme Jirkovi Novákovi ml., st., Jakubu Novákovi, Janu Horovi.

Radka Prokšová, František Doktor

soutěž o tři ptačí pexesa pro děti - účastníky Vítání
    Nakresli nebo namaluj na formát A4 jednoho ptáčka, kterého jsme kroužkovali. Napiš o něm 3 zajímavosti. Napiš, co se ti na Vítání líbilo nejvíce. Odevzdej ve škole Radce Prokšové do konce května. Tři nejlepší práce budou odměněny ptačím pexesem, která nám věnovala paní Moravcová z Toulcova dvora. Ostatní práce budou za sladkou odměnu.

08vítání
    08vitani-cervenka
    08vitani-lejsek
    navstevnici